Hydroizolacja tarasów
Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynków, które są narażone na działanie warunków zewnętrznych, ponieważ zazwyczaj wystają poza obrys budynku. Ze względu na wahania temperatury i wilgotności należy zwrócić szczególną uwagę na środki hydroizolacyjne. Osoby posiadające balkony i tarasy cenią sobie czas, który spędzają tam w leniwy sobotni poranek z filiżanką kawy lub książką. Dlatego warto pomyśleć o tym, co można zrobić, by trwało to dłużej.
Ochrona tarasów i balkonów
Balkony i tarasy muszą być zaprojektowane i wykonane tak, aby można było z nich bezpiecznie korzystać. Głównym warunkiem trwałości tych elementów jest zapewnienie, aby wilgoć i woda nie mogły wniknąć w głąb konstrukcji.
Prace hydroizolacyjne, które zapobiegają wnikaniu wody i wilgoci w strukturę balkonów i tarasów, jednocześnie zapobiegają korozji, przeciekom i rozwojowi mikroorganizmów na płycie konstrukcyjnej. Jak należy wybrać odpowiedni materiał hydroizolacyjny na balkony i tarasy? Budowniczy musi dobrać materiał hydroizolacyjny według takich kryteriów jak rodzaj konstrukcji (balkon czy taras) oraz zakres prac na podłożu (im większa powierzchnia, tym materiał musi być bardziej elastyczny). Elastyczne połączenia są szczególnie ważne tam, gdzie występują duże naprężenia konstrukcyjne i materiałowe, np. w miejscach styku powierzchni poziomych i ścian.
Do zapewnienia szczelnego uszczelnienia w przypadku zarysowań można zastosować masy, które mają zdolność wypełniania pęknięć. Z drugiej strony, sztywne powłoki mogą pękać i przepuszczać wilgoć. Ważne jest również usytuowanie tarasu, np. czy jest to konstrukcja naziemna czy podwyższona oraz jakie pomieszczenia znajdują się pod nim. Prawidłowa izolacja zapobiegająca wnikaniu wody w głąb konstrukcji jest szczególnie ważna, jeśli balkon lub taras znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem, np. salonem. Wnikanie wody do konstrukcji stwarza warunki do powstawania wilgoci na suficie oraz korozji biologicznej w postaci grzybów i pleśni wewnątrz budynku.
Wodoszczelność
Zastosowanie nowoczesnych, wysokiej jakości materiałów jest niezbędne dla niezawodnej izolacji nowych i istniejących budynków.
Elastyczne mineralne materiały hydroizolacyjne z polimerami skutecznie chronią balkony i tarasy przed wodą. Gwarantują wodoszczelność i są odporne na mróz, starzenie się i niekorzystne warunki atmosferyczne. Zastosowanie rozwiązań jednosystemowych gwarantuje pełną kompatybilność poszczególnych komponentów i eliminuje możliwość wystąpienia konfliktów chemicznych pomiędzy komponentami. Z tego samego powodu przy wyborze izolacji i systemów dla balkonów i tarasów należy wziąć pod uwagę sposób zabezpieczenia obróbek blacharskich przed korozją. Elementy metalowe należy chronić przed kontaktem z polimerami i cementem.
Co jest ważne w przypadku hydroizolacji?
Balkony i tarasy różnią się wielkością, kształtem i konstrukcją, co będzie miało wpływ na sposób wykonania hydroizolacji i wybór odpowiednich produktów. Istnieją jednak uniwersalne zalecenia budowlane. Optymalną ochronę przed wodą i wilgocią w zespolonych konstrukcjach balkonowych zapewnia hydroizolacja pod płytą podłogową w odpowiednim stopniowaniu, tak aby woda mogła swobodnie spływać z powierzchni pokrycia. Wszystkie wrażliwe punkty, takie jak narożniki i obróbki blacharskie, muszą być uszczelnione, aby zapobiec przenikaniu wody do warstwy konstrukcyjnej.
Na tarasach nadziemnych ważne jest również wykonanie warstwy płyty pod płytą, aby zapobiec działaniu kapilarnemu i zabezpieczyć konstrukcję przed podciąganiem wilgoci. W przypadku tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami grzewczymi oprócz hydroizolacji pod płytą należy wykonać hydroizolację płyty. W tym przypadku hydroizolacja podłogi pełni również funkcję paroizolacji. Przy zachowaniu prawidłowych zasad budowy i właściwym zastosowaniu rozwiązań systemowych, balkony i tarasy mogą być przez długi czas chronione przed wodą.